Návod na pochopení Švédů
10 věcí o kterých se nemluví
TEXT: LUCIA HEVEROVÁ | 16.3.2025 | 4 MINUTY ČTENÍ
Chcete-li při toulkách Švédskem zapadnout mezi místní, seznamte se s následujícími body. Možná je znáte z knížek o skandinávském životním stylu a třeba máte pochybnost, jestli to není trochu přitažené za vlasy. Není. Je to pravda pravdoucí.
1. Fika
V roce 2025 si Švédsko stále drží své místo mezi top 10 zeměmi ve spotřebě kávy. Nečekejte ale žádné módní espresso – Švédové zůstávají věrní své tradiční filtrované kávě, která se nejčastěji podává ve velkém hrnku, klidně i z IKEA.
A co fika [fíka]? Tento neodmyslitelný rituál přestávky na kávu je hluboko zakořeněnou součástí švédské kultury. Ať už v práci, doma nebo v kavárně, fika není jen o pití kávy – jde o chvíli klidu a setkání s přáteli nebo kolegy, přičemž k černé kávě nesmí chybět něco sladkého, nejlépe skořicový šnek nebo kardamomová bulka. A nejlepší na tom je? Fika se provozuje i několikrát denně!

FOTO: perfectdailygrind.com
2. Lagom
Ano, „lagom“ [lógom] se sice často překládá jako přiměřený životní styl, ale jeho skutečný význam je mnohem hlubší. Ve Švédsku se tímto slovem označuje správná míra čehokoliv – ani málo, ani moc, prostě tak akorát.
A víte, kdy jsem se slovo lagom naučila já? Při pití kávy! Švédové totiž nepijí kávu ani slabou, ani příliš silnou – prostě lagom. Pokud použijete lagom v tom správném kontextu, budete mezi Švédy za hvězdu!

3. Přesnost
Švédové jsou mistři dochvilnosti. Když řeknou 12:00, myslí opravdu 12:00. Dokonce raději dorazí o 10 minut dřív, aby měli jistotu, že nikoho nezdrží a nepřidělají nikomu starosti svou nedochvilností.
My Češi? Ve srovnání se Švédy jsme v přístupu k času spíš jako jižané – minuta sem, minuta tam, žádná velká věda. Ale ve Švédsku? Tam se přesnost bere vážně, a pokud chcete zapadnout, raději si nastavte budík o pár minut dřív!

Kempy ve Švédsku
460 míst pro kempery. Švédsko je nomádům zaslíbené
Švédsko je díky svým přírodním krásám a kvalitní síti kempovacích míst pro kemping a karavaning jako stvořené. Švédská národní kempovací asociace eviduje přes 460 míst. Ať už toužíte vidět půlnoční Slunce v Laponsku, navštívit šérová pobřeží, archipelaga nebo některá z nespočetných jezer a nekonečných lesů, zde si přijdete na své.
4. Čekání ve frontě
Švédové ctí pravidla, přesnost a pořádek – a berou to vážně. Překračování rychlosti? Raději nezkoušejte. Pokuty jsou vysoké a policie nekompromisní.
A co fronty? Ve Švédsku se nestojí ve frontě jen tak halabala. Švédové jsou organizovaní a na svůj systém číselných pořadníků jsou náležitě pyšní. Nejen na poště, ale třeba i v obchodě se sýry si vezmete lísteček a čekáte, až na vás přijde řada. Takže kamkoliv vstoupíte, nejdřív se rozhlédněte – pořadník tam možná bude!

FOTO: sverigesradio.se
5. Džem se vším
Švédové opravdu milují džem i k masu – a nejen ten brusinkový! Velkým favoritem je jahodový nebo meruňkový, který jsem si tak oblíbila, že ho vždycky vozím přátelům jako dárek. Sladká chuť prostě posune jakýkoliv pokrm na další úroveň.
A není to jen o svíčkové! Od svého prvního pobytu ve Švédsku si mažu na chleba se šunkou jahodový džem – a ano, u společné hotelové snídaně tohle pochopí jen Švéd. Tak co, zkusíte to taky?

6. Sýr
Švédové sice nejsou Francouzi ani Švýcaři, ale v konzumaci sýra patří mezi světovou špičku – jsou totiž v top 10 zemích ve spotřebě sýra! A žádný den se neobejde bez plátku sýra na některém z tisíce druhů knäckebrödu (křupavého chleba).
Švédské sýry se prodávají hlavně ve velkých baleních, takže bez speciálního plátkovacího nože se tam prostě neobejdete. Nejznámější je asi herrgårdsost, ale já mám nejradši prästost. A když už jsme u toho – víte, že švédsky se sýr řekne „ost“ [ust]? Tak ho zkuste vykřiknout místo „sýr“ při společném focení – zaručený úspěch!

Mohlo by vás zajímat
Finský recept na štěstí. Nejšťastnější země světa
Finové se podle statistik po páté za sebou stali nejšťastnějším národem světa. Jsou proslulí schopností udržet si harmonickou rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Pojďme se jimi nechat trochu inspirovat, snížit v našem životě stres, a naopak zvýšit náš index štěstí.
7. Allemansrätt
Švédové mají jedinečné právo na pobyt v přírodě, známé jako „Allemansrätten“, což volně přeloženo znamená „právo pro všechny“. A já si tuhle švédskou speciálnost zamilovala hned od první chvíle!
Obecně a zjednodušeně Allemansrätten umožňuje volně chodit, běhat, jezdit na kole nebo kempovat téměř kdekoliv – s výjimkou soukromých pozemků. Jedinou podmínkou je zachovat přírodu v takovém stavu, v jakém jste ji našli. Buďte ohleduplní – pokud byla u ohniště připravená polínka, nechte tam také nějaká pro další cestovatele. Tohle není jen pravidlo – to je švédský způsob života!

Mohlo by vás zajímat
Midsommar. Magická noc, kdy se voda mění ve víno
Svátek letního slunovratu, Midsommar, je pro Švédy jednou z největších oslav. Slaví se vždy první pátek v období mezi 19.-25. červnem. Skutečně stojí za to, naplánovat si někdy cestu do Švédska právě na toto období. Seznamte se při té příležitosti s někým z místních. Účastnit se těchto jejich oslav přímo s nimi je krásný a nezapomenutelný zážitek.
8. Systembolaget
Tak se jmenuje obchod, ve kterém prodávají alkohol. Jinde ne. Cokoliv, co obsahuje 3,5% alkoholu a víc si koupíte zde, pokud jste starší 20 let. Raději u sebe mějte nějaký průkaz totožnosti, pokud jste mladého vzhledu. Nabídka je pak opravdu široká. A ceny opravdu vysoké. Tak "Skål!" [skól]. Na zdraví!

9. Orientace podle čísel týdnů
Ano, týdny mají čísla, to víme všichni. Ale Švédové? Ti je nejen používají, ale opravdu se v nich i orientují!
Je to až fascinující – jako by instinktivně věděli, v jakém týdnu se právě nacházejí, aniž by to museli někde kontrolovat. Když vám Švéd řekne, že si vezme dovolenou v týdnu 32, vůbec ho nenapadne, že byste netušili, kdy to je. Takže pokud plánujete schůzku se Švédem, raději si osvěžte znalosti kalendářních týdnů!

10. Ve Švédsku se švédsky nenaučíte
Jde samozřejmě o nadsázku, ale ve Švédsku opravdu skoro každý mluví skvěle anglicky – a to včetně malých dětí!
Není divu. Anglofonní filmy a seriály se v televizi vysílají vždy v originále, takže angličtina je pro Švédy přirozenou součástí života. A protože jsou nesmírně zdvořilí, často s vámi automaticky začnou mluvit anglicky, aby vám ulehčili situaci.
Jednou jsem ale narazila na velmi starou paní, která anglicky neuměla – a o to zajímavější bylo vyzkoušet si švédštinu. Takže pokud plánujete delší pobyt ve Švédsku, pár základních frází se určitě vyplatí znát!

Když začne hřát slunce, všechno se zastaví.
Švédské léto může být tím nejkrásnějším, které zažijete. Je svěží, hravé a plné chuti do života. Jako, když přijde něco, na co jste se dlouho těšili a je to nakonec ještě lepší než vaše představy. Oslavy příchodu léta jsou jedním z největších svátků. Všichni se sejdou u jezera, jedí jahodové koláče, pijí litry kávy (a šnapsu), tančí kolem májky a jsou šťastní.
V červenci, kdy bývá počasí nejkrásnější, si Švédi berou dlouhé dovolené a užívají si je ve svých dřevěných chatičkách v lesích a u jezer. A tohle nás se Švédy nepochybně spojuje – jsou to chataři par excellence!