Historie dovolené


Kdy a kde vznikla myšlenka dovolené? Kdo byli první cestovatelé a kam se vydávali? Dnes považujeme dovolenou za samozřejmost — čas na odpočinek, zážitky a útěk od každodenních povinností. Ale nebylo tomu tak vždy. Pojďme se společně vydat na krátkou cestu časem do období, kdy se začal rodit koncept dnešní oblíbené dovolené.


TEXT: VROOMAGAZINE | DATUM: 24.3.2025 | 2 MINUTA ČTENÍ


Římští cestovatelé

Za kolébku cestování za zábavou bývá považován antický Řím. Movitější Římané si tehdy dopřávali až dvouletý únik z každodenní reality — často cestovali po celé říši, navštěvovali přímořská letoviska nebo místa s kulturním významem. Rozlehlost říše, její stabilita, ekonomická prosperita i vyspělá infrastruktura jim k tomu nabízely ideální podmínky.
S rozvojem tohoto způsobu trávení volného času vznikaly také první hostince a objevily se dokonce i služby připomínající dnešní turistické průvodce.

Římané také položili základy dnešních turistických průvodců v knižní podobě. Jedním z nejznámějších děl té doby je Pausaniův průvodce Řeckem, který nabízel podrobné informace o geografii, náboženství i kultuře navštěvovaných míst. Nešlo však o žádnou kapesní brožurku, jakou bychom si dnes zabalili do batohu, ale o rozsáhlou sérii deseti svazků. Cestovatelé si tak museli udělat důkladnou přípravu ještě předtím, než vyrazili na cestu.

PAUSANIASŮV PRŮVODCE ŘECKEM


Mohlo by vás zajímat


Canggu vs. Seseh: Bali pro surfaře i klidné duše

Canggu vs. Seseh: Bali pro surfaře i klidné duše

Bali je ostrov kontrastů – od rušných turistických center po klidnější oblasti, kde se stále drží původní atmosféra. Naše cesta začíná v Canggu a Sesehu, dvou sousedních světech, které ukazují rozdíly mezi dynamicky se rozvíjejícím Bali a místem, kde si tradiční způsob života zatím udržuje převahu.


Temný středověk


Po pádu Říma se na dovolenou na čas zapomnělo. Středověk s sebou přinesl návrat k cestování převážně z praktických nebo duchovních důvodů — kvůli válkám, obchodu, politice nebo víře. Nejblíže dnešnímu pojetí cestování měly tehdy poutě. Mezi významnými náboženskými centry, jako byl Řím či Jeruzalém, vznikla celá síť služeb pro poutníky: hostince, kláštery, a nechyběli ani obchodníci, kteří nabízeli zboží i jídlo na cestu.


Mohlo by se vám líbit


Grand Train Tour of Switzerland. Velká vlaková pouť kolem Švýcarska

Grand Train Tour of Switzerland. Velká vlaková pouť kolem Švýcarska

Velká vlaková cesta Švýcarskem je panoramatický zážitek z fascinující přírody, která tuto zemi činí jednou z nejkrásnějších na světě.


Renesance dovolené


Teprve s renesancí přišla nová vlna touhy po poznání a objevování světa. Cestování opět získalo nádech dobrodružství a kulturního obohacení. Pro mladé muže z bohatších rodin bylo běžné vydat se po dokončení studií na takzvanou kavalírskou cestu napříč Evropou. Navštěvovali významná města, univerzity, umělecká díla i přírodní krásy, a tím si rozšiřovali obzory i společenský rozhled. I když šlo stále o privilegium vyšších vrstev, cestování se pomalu začalo vracet do života lidí jako forma zážitku — ne jen povinnost.

Meindert Hobbema | Cestovatelé | 1662

Jednou z nejznámějších postav, které podnikaly tyto evropské cesty, byla i anglická spisovatelka Mary Shelleyová. Právě během jednoho takového pobytu, při cestě Švýcarskem, vznikla její slavná novela Frankenstein. Cestování tak začalo inspirovat nejen poznání, ale i uměleckou tvorbu.


TOP šťastné země


Finsko. Nejšťastnější země světa už poosmé!

Finsko. Nejšťastnější země světa už poosmé!

Už poosmé za sebou bylo Finsko zvoleno nejšťastnější zemí světa podle World Happiness Report 2025, zveřejněného 20. března 2025.


Revoluce cestování


Skutečnou revoluci v cestování přinesla až průmyslová doba. Vynález parního stroje odstartoval rychlý rozvoj vlakové i lodní dopravy, a najednou se i daleké kouty Evropy staly dostupnějšími než kdy dřív. Cesty byly rychlejší, pohodlnější a bezpečnější. Přesto dovolená zůstávala výsadou vyšších vrstev — luxusní záležitostí, kterou si mohl dovolit jen ten, kdo měl dostatek času i peněz.

Teprve rozmach automobilové a později letecké dopravy zpřístupnil cestování širším vrstvám obyvatel. Dnes už stačí pár hodin a můžeme se ocitnout prakticky kdekoliv na světě — od lyžování na alpském ledovci až po odpočinek na tropické pláži. Cestování se stalo běžnou součástí života, ale jeho kořeny sahají hluboko do minulosti.